PRZYKŁADY URZĄDZEŃ


ŁĄCZNIKI
  • Adaptery do tradycyjnych włączników
    Urządzenia te umożliwiają podpięcie dowolnych łączników (przycisków), dowolnego producenta.
    Informację o przyciśnięciu danego klawisza zamieniają na sygnał cyfrowy, która poprzez wbudowane urządzenie zostaje wprowadzona do systemu.
  • Łączniki tradycyjne z wbudowanym urządzeniem magistralnym
    Łączniki, które wyglądają jak tradycyjne łączniki oświetleniowe jedno i dwu-klawiszowe jednak działające jak przyciski dzwonkowe, wyposażone we wbudowane urządzenie, które przekazuje informacje do systemu inteligentnego.
  • Przyciski do standardowych ramek
    Specjalne łączniki przyciskowe posiadające wiele funkcji niedostępnych dla zwykłych tradycyjnych łączników. Jedno urządzenie o rozmiarach typowego 1-krotnego klawisza może zawierać np. 4 dowolnie programowalne przyciski oraz regulator temperatury, a w wersji bez regulatora nawet 8 dowolnie programowalnych przycisków i wbudowany port podczerwieni umożliwiający zdalne sterowanie pilotem.
    Przyporządkowanie przycisków do wykonywanych funkcji jest realizowane programowo i może być wielokrotnie zmieniane. Jednym przyciskiem możemy ściemniać i rozjaśniać lampę górną, następnym włączać kinkiety na ścianie, a trzeci obsłuży nam rolety lub żaluzje. Klawisze można też zaprogramować w taki sposób, że za jednym przyciśnięciem uruchamiamy cały ciąg zdarzeń np. wyłączenie wszystkich lamp w domu bądź opuszczenie wszystkich rolet. Zrealizowaniu poszczególnych funkcji towarzyszy najczęściej potwierdzenie w postaci zapalenia diody kontrolnej.
    Sensory standardowe montuje się w typowych ramkach wielokrotnych, co umożliwia ich wspólny montaż, razem ze standardowymi włącznikami lub gniazdami elektrycznymi.
  • Sensory przyciskowe samodzielne
    Tego typu sensorów nie instaluje się w typowych ramkach, co pozwala producentom na nadanie im nietypowych kształtów czy rozmiarów i dużej indywidualności wzorniczej. Przy braku typowych ramek producenci mogą zaoferować wiele ciekawych rozwiązań. W jednym sensorze możemy mieć nawet kilkanaście przycisków realizujących najbardziej wyszukane funkcje. Sensory często mają wyświetlacze tekstowe na których wyświetlają potwierdzenia wykonanych funkcji czy różnego rodzaju komunikaty z systemu. W przypadku zastosowania osprzętu jednego producenta jest możliwość dobrania kolorystyki i materiału urządzenia korespondujących z gniazdami wtykowymi co pozwala zachować jednakową stylistykę wzorniczą osprzętu ściennego.


CZUJNIKI POCZERWIENI
Czujniki podczerwieni pozwalają na automatyczne załączanie obwodów, co umożliwia wykorzystanie oświetlenia tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne i powoduje znaczne oszczędności energii. Każdy czujnik posiada wbudowaną czujkę zmierzchową, aby zapobiec włączaniu oświetlenia podczas dnia. Czujki produkowane są w wersjach wewnętrznych i zewnętrznych oraz montowanych na ścianie lub suficie.
Czujniki ruchu i obecności mogą być wykorzystywane jako czujniki systemu alarmowego podczas naszej nieobecności.


URZĄDZENIA BEZPIECZEŃSTWA
W "home sapiens" dostępne jest wiele urządzeń, czujników pełniących ochronę nad budynkiem oraz pracownikami bądź mieszkańcami. Dostępne są czujniki dymu, gazów, zalania itp. Wszystkie czujniki oprócz standardowych funkcji mogą oddziaływać na system inteligentny realizując dodatkowe funkcje jak np. przewietrzenie garażu w przypadku wykrycia zbyt dużego stężenia tlenku węgla.


URZĄDZENIA WYJŚCIOWE - WYKONAWCZE
  • Urządzenia załączające.
    Służą do załączania obwodów elektrycznych. Występują w wersjach na 24 i 230 Volt oraz w kilku wersjach prądowych w zależności od rodzaju podłączanych odbiorników energii elektrycznej. Urządzenia nie służą tylko i wyłącznie do załączania - realizują one wiele dodatkowych funkcji jak wysyłanie potwierdzenia wykonania operacji, funkcje logiczne, centralne, czasowe itp. Mnogość funkcji zależy od wykonania, producenta, oprogramowania itp.
  • Urządzenia ściemniające
    To popularnie nazywane ściemniacze. Służą do regulacji natężenia oświetlenia, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii oraz podniesienia komfortu użytkowania instalacji. Ściemniacze mogą mieć różne moce i różnić się ilością obsługiwanych niezależnie obwodów.
  • Urządzenia sterujące roletami, żaluzjami, markizami, ekranami itp.
    Urządzenia sterujące silnikami rolet, żaluzji, itp. mogą realizować funkcje typowe dla rolet czyli jazda w górę i w dół, a także w przypadku żaluzji mogą sterować kątem położenia lamelek. Urządzenia sterujące roletami wykorzystuje się także do sterowania ekranów kinowych czy bram.
  • Urządzenia sterujące ogrzewaniem
    Czyli urządzenia sterujące pracą głowic grzejnikowych - siłowników grzewczych. Urządzenia te współpracują z regulatorami temperatury umieszczonymi na ścianach w poszczególnych pomieszczeniach i w oparciu o ich ustawienia, i pomiary włączają lub wyłączają prąd w obwodach zasilających głowice grzejnikowe umiejscowione na grzejnikach.


URZĄDZENIA WEJŚCIOWE
  • Cyfrowe
    Służą do wprowadzania do inteligentnego systemu sterowania informacji z urządzeń zewnętrznych. Wprowadzają do układu informację, że coś jest załączone lub wyłączone. Np. mogą poinformować że brama garażowa jest otwarta lub przepełniony jest zbiornik że ściekami.
  • Analogowe
    Wprowadzają do systemu inteligentnego dokładną wartość parametru z zewnątrz. Pracują w różnych zakresach napięciowych. Odczytana wartość może być podawana w systemie jako wartość napięcia lub po programowej obróbce zamieniona na wartość np. procentową, wagową, litrową itp. Informacje możemy wykorzystać np. do wskazywania ilości cieczy w zbiorniku lub określenia progowej wartości zadziałania alarmu.
  • Stacja pogodowa
    Jest kombinacją czujników, które występują także oddzielnie. Mierzy prędkość wiatru, temperaturę zewnętrzną i wartość natężenia oświetlenia oraz wskazuje opad deszczu lub zadziałanie czujnika zmierzchowego. Informacje ze stacji pogodowej, mogą być wyświetlone na wyświetlaczu jako zwykłe dane informacyjne lub wykorzystane przez inne urządzenia systemu inteligentnego do realizowania kolejnych funkcji.


OBSŁUGA BEZPRZEWODOWA
Producenci oferują różnego rodzaju odbiorniki bezprzewodowe umożliwiające zdalną obsługę instalacji. W ofercie można znaleźć piloty kilku- a nawet kilkudziesięcio przyciskowe. Urządzenia występują w wersji radiowej lub na podczerwień. Piloty radiowe są na stałe przyporządkowane do urządzeń, które włączają i mają większy zasięg. Piloty na podczerwień działają z najbliższym sensorem ściennym wyposażonym w odbiornik podczerwieni i dublują najczęściej jego funkcję (sensor IrDA umieszczony w przycisku).


URZĄDZENIA ZINTEGROWANE
  • Domofony i video-domofony
    Producenci wysokiej klasy domofonów oferują urządzenia, które oprócz własnych przycisków mają wbudowane kilka przycisków, które są podłączone do systemu inteligentnego. Umożliwia to sterowanie kilkoma instalacjami na raz z poziomu jednego urządzenia oraz zachowanie wysokiej estetyki wzorniczej. Video-domofony zintegrowane występują w postaci aparatów naściennych lub stołowych zestawów sekretarskich.
  • Systemy audio multiroom
    W ofercie producentów zajmujących się produkcją sprzętu audio możemy znaleźć ciekawe urządzenia pozwalające na zbudowanie prostych systemów wielopomieszczniowej dystrybucji dźwięku czyli tzw. multiroom. Urządzenia umożliwiają podpięcie kilku źródeł dźwięku, które mogą być dowolnie przyporządkowane do różnych pomieszczeń. Sterowanie systemem odbywa się poprzez magistralę automatyki budynku. W jednej ramce obok sensorów włączających światło montujemy sensory, którym programowo przyporządkowujemy funkcje typowe dla sprzętu audio włącz/wyłącz, wybierz radio, CD, zmień głośność itp.


(źródło: materiały zamieszczone na inteligentne-instalacje.pl opracowane przez ELMARK S.C.)



Copyright © 2008 ELMARK. All rights reserved.
Powered by tyfa.pl